2002

květen

Poprvé se schází skupinka osmi hudebníků a zpěváků, zpívající původně ve sboru duchovní hudby. Cílem je nazkoušet pásmo písní a vystoupit s ním na klatovském pouťovém festivalu Křesadlo 2002.

červen

Od první zkoušky panuje shoda v tom, že písně by měly být zpívány především – stejně jako ve sboru – vícehlasně a zároveň by měly mít duchovní obsah. Tyto představy nejlépe splňovaly písně Spirituál kvintetu a českobudějovické folkové skupiny Nezmaři, které se staly základem vystoupení, složeného z převzatých písní. Z důvodu nutnosti vymyslet pro novou kapelu jméno, byl v časové tísni přijat název Zebedeus a kapelníkem zvolen Pavel Koura. Dlužno dodat, že dodnes existující oficiální název byl vytvořen jako přijatelnější náhrada tehdy vžitého a oblíbeného neoficiálního jména kapely – Jidášův sten.

červenec

Po dvouměsíčním zkoušení přišlo první vystoupení skupiny Zebedeus v sestavě Katka Špádová – zpěv, flétna, Jana Smolová – zpěv, flétna, Jana Havlíková a Lída Nová - zpěv, Vítek Aschenbrenner – zpěv, flétna, Ota Čerba – zpěv, kytara, Štěpán Špád – zpěv, kontrabas a Pavel Koura – zpěv, kytara. Asi čtyřicetiminutové vystoupení na 2. ročníku festivalu křesťanských písní Křesadlo 2002 v arciděkanském kostele v Klatovech bylo diváky přijato kladně, sólo Víti Aschenbrennera na kostelní varhany uprostřed jedné z písní, které umožnilo zbytku kapely dát si v zákulisí vítanou pauzu. I přes tento pozitivní počin činnost kapely ustala.

Z kapelní kroniky:

(zkráceno, cenzurováno)

Skupina ZEBEDEUS / JIDÁŠŮV STEN vznikla zhruba měsíc před vystoupením na slavném festivalu Křesadlo 2002. Jedním z našich cílů je dokázat, že moderní křesťanská hudba není tak blbá, jak ji prezentují některé kapely. Původní název Jidášův sten upomíná na náš křesťanský vzor a hudební styl. Druhý název byl vytvořen pro používání při oficiálních příležitostech. Spolupracujeme s některými slavnými klatovskými a plzeňskými DJi…
…Naším cílem do budoucnosti je vystoupení na nějakém velkém polském křesťanském festivalu. Patronem skupiny chceme učinit sv. Rocha, a to ze dvou důvodů – jednak Vítek zpívá jako po podobné operaci, jednak si nepřejeme, aby se náš kapelník ještě více rozmnožoval.
Do repertoáru patří zásadně kradené písně jako Jericho, Kocábka, Proutník a dívka, Bouře, Kosti, Say no!, dále koledy Tichá moč, Chtíč, Marie hustě kašle…

Zapsal: Ota Čerba

listopad

Příjemný zážitek z letního hraní přiměl některé z členů kapely uvažovat o pokračování jejích aktivit v podobě nácviku vánočního vystoupení. Byl zvolen zcela odlišný repertoár, složený zejména ze středověkých, renesančních a barokních koled. Ke stávající sestavě jsou za tímto účelem přizváni i další zpěváci a zpěvačky.

prosinec

Ve značné zimě se uskutečňuje 25. 12. večer v klatovském arciděkanském kostele krátké vánoční vystoupení skupiny Zebedeus, určené zejména pro ty, kteří při předcházející mši nezmrzli. Pro ty, kteří odešli, opakujeme totéž pásmo ještě druhý den dopoledne v Jezuitském kostele. Do třetice nás mohou slyšet diváci v kostele v Chudenicích – mohou, ale nechtějí. Zdejší účast patří dodnes k nejtragičtějším v dějinách souboru, což naštěstí neplatilo o našem koncertu, který se líbil nám i 15 divákům.

Z kapelní kroniky:

(nezkráceno, necenzurováno)

Tak máme po Vánocích a můžeme bilancovat neúspěchy. Tak za prvé, ani sv. Roch Pavlovi nepomohl. Za druhé - Pavlovi už asi nepomůže nikdo, protože zakoupil elektrickou kytaru a hodlá jejími zvuky narušovat naše doposud tak klidné písně. Kvůli své nové death metalové orientaci byl zřejmě odejit ze skupiny Plamínky. Ani Štěpánovo duševní zdraví zřejmě neodpovídá všeobecně uznávaným standardům. Začal hrát na housle… V únoru Vítek oznámil Lídin odchod z kapely, což Lída o dva dny později sama popřela, takže jsme zase kompletní a vesele nacvičujeme na léto. Jak vypadá nový, zbrusu nově ukradený repertoár? Posluchače jistě potěší písně jako například Kamenný kostel, Vyloupení nebo Růže. Jak vůbec dopadla vánoční vystoupení? Tak především se rozrostla naše flétnová baterie, protože Vítek kdesi vyštrachal basovou flétnu, kterou po celou dobu vánoční nesundal z krku (dost blbě se mu asi rozbalovaly dárky), ačkoli vypadá jako roura od hajzlu (ta flétna). Flétnová baterie ovšem krutě neladila se strunnými nástroji. Potom zaujali také naši hosté, zvláště ti, kteří se vůbec nedostavili – tak například čelistka Alena se vůbec nedostavila, Magda B. uřízla prst a ostatní, zvlášť na prvním koncertu, si uřízli pěknou ostudu.
Nejvíce jsme ovšem ocenili, jak široké jsou naše rodiny a kolik máme kamarádů, protože na vystoupení v Chudenicích se sešlo zhruba pět exemplářů místních obyvatel. Zbytek obecenstva tvořili právě příbuzní, kamarádi a dva trampové, které Pavel ze zoufalství odchytil před hospodou.

Zapsal: Ota Čerba