2005

 

duben

První koncert skupiny Zebedeus, uskutečněný mimo církevní prostory v klatovském Hifiklubu. Počet vlastních diváků (rekrutujících se z řad příbuzných a známých) i těch cizích nás příjemně zaskočil. Atmosféra skvělá. Repertoár tvořily převážně pro naše posluchače nové písně, mezi nimiž se objevil první text kontrabasisty Štěpána, který stvořil z dlouhé chvíle při jízdě v autobuse.

Z kapelní kroniky:

(zkráceno, necenzurováno)

Máme duben a mně se zatím nepodařila napsat ani jedna věta o činnosti Zebedea v roce 2005. Důvodem je obrovské množství, kterými nás šéf zahlcuje. Nesnesitelný tlak na členy kapely vede k unáhleným a často nevratným krokům, kterých se zoufalí členové Zebedea a jejich rodinní příslušníci dopouštějí.
  1. Katka se bude vdávat.
  2. Štěpán si koupil housle.
  3. Katka i koupila potkana, vlastně potkany, vlastně potkanice. Podle zákulisních zpráv potkani absolvují speciální výcvik - dokáží pokousat kohokoli na počkání, dovléct Petra k oltáři a časem se jeden naučí zpívat a druhý hrát na flétnu a kytaru.
  4. Až se tohle všechno potkani naučí, vyloučíme Katku z kapely.
Zatím všechna letošní vystoupení odehrála Katka - alespoň si to všichni myslíme, i když někdy to vypadalo, že za někoho z kapely zaskakuje necvičený potkan. Zvlášť při bohoslužbě na Zelený čtvrtek to vypadalo, že Lucka má v autě potkany místo motoru, Pavel v kombu a kytarách a já v hlavě a hlasivkách.
Jinak jsme kromě pravidelného hraní na bohoslužbách zahráli ve Strážově na Vikariátním dnu.
Vrcholem celozimního snažení byl koncert v klatovském Hifiklubu (2.4.). Ačkoli se akce konala v sobotu večer, kdy všechny televize dávají hodnotné pořady, nepřišli do podzemí potkani, ale úžasní diváci, v úžasném množství. Někteří možná užasle sledovali náš výkon, ale myslím, že jak divákům, tak i kapele se koncert líbil.

Zapsal: Ota Čerba

květen

Památnou větou „Stalo se něco, co se nemělo stát – napsal jsem píseň" začíná Štěpánovo plodné autorské období. Kapelou byly písně přijaty kladně a po Pavlově aranžerském zpracování jsou některé z nich ihned zařazeny do repertoáru. Vlastní píseň s názvem Slunečnice složila i Štěpánova sestra Katka, která se díky svatbě přejmenovala na Nohlová.

červenec

Z důvodu přesunutí festivalu Křesadlo na podzimní čas, využívá Zebedeus sobotní podvečer o klatovské pouti k uskutečnění vlastního koncertu. Příjemným zpestřením pěkného koncertu byli pozvaní hosté – otec a synové Smítkovi z Klatov, vystupující převážně mimo naše město, v okolí své haciendy u Pačejova.

září

Hraním na poutní bohoslužbě s následným krátkým koncertem v Nicově u Plánice, který zařídila (jako místní domorodec) naše zpěvačka Olina, zahajujeme po prázdninách relativně nabitou druhou část roku. Následuje krátké vystoupení na festivalu Křesadlo 2005 v Klatovech v okleštěné sestavě a koncert v Dobré Vodě u Hartmanic.

říjen

Vrcholem podzimní činnosti se stává koncert v klatovském kostele Církve čs. husitské, který přilákal k našemu překvapení množství nám neznámých diváků, které nepatřili k našim příbuzným a známým. Dík patří i našemu hostu – Zdeňku Švejdovi, který doprovodil některé naše písně na klarinet. Na koncertě zazněl větší počet vlastních písní a v tomto trendu chceme pokračovat i v budoucnu.

prosinec

Po dlouhé pauze a dlouhém přemýšlení jsme se rozhodli k nacvičení samostatného vánočního repertoáru. Jeho základem se staly písně našich dřívějších vánočních koncertů – gotické, renesanční a barokní koledy, obohacené o spirituál nebo židovskou chanukovou píseň. Dva pěkné koncerty u Husitů v Klatovech a na hradě Velhartice nám pak dokázaly správnost našeho rozhodnutí. Atraktivnost koncertu zvýšil náš host Honza Hrdina, jediný majitel basklarinetu v širokém okolí. Velkou pomocí byla zároveň i Katka Hálková, která zastoupila ve zpěvu i v houslích svou sestru Lucku.